NRD Начало
Петък, 22 Ноември 2024
Начало Под прожектора Васил Хаджигрудев: Вдъхновението идва най-вече от работата
3054
Под прожектора

Васил Хаджигрудев: Вдъхновението идва най-вече от работата

Вдъхновението в музиката идва от най-различни страни, но най-вече от работа. То е свързано с рутина и дисциплина, с това да си готов да седнеш, да пишеш и да сортираш ценните идеи. Това каза в интервю контрабасистът Васил Хаджигрудев, който представи премиерно във Варна своя авторски албум „Секстет“. По думите му това е мнение и на негови колеги, професионални музиканти, които са споделяли, че също разчитат не на вдъхновението, а на работата

| 19 Ноември 2024, 13:38 ч.
Васил Хаджигрудев: Вдъхновението идва най-вече от работата
Васил Хаджигрудев: Вдъхновението идва най-вече от работата
Снимка © БТА

Вдъхновението в музиката идва от най-различни страни, но най-вече от работа. То е свързано с рутина и дисциплина, с това да си готов да седнеш, да пишеш и да сортираш ценните идеи.

Първият англоезичен филм на Педро Алмодовар ще има премиера у нас, броени дни след премиерата си във Венеция.

„Съседната стая“ ще има прожекция след церемонията по награждаването на международния кино-литературен фестивал „Синелибри“ – на 25 октомври, в зала 1 на НДК, в присъствието на международното жури, съобщават организаторите.

По думите им испанско-американската камерна драма е изключително поетична и просветляваща история за смисъла на живота и смъртта, за стойността на приятелството и емпатията в критични моменти. Главните роли са поверени на носителките на „Оскар“ Джулиан Мур („Краят на аферата“, „Часовете“) и Тилда Суинтън („Орландо“, „Майкъл Клейтън“).

Адаптация по роман на

Изложба в Париж предлага на посетителите да открият вкуса на галско-римското вино, да помиришат древногръцки парфюми, да усетят аромати от минали времена с помощта на френски археолог от Колеж дьо Франс, предаде АФП.

Археологът Жан-Пиер Брон изследва 50 години икономиките на Античността, като проучва занаятчийските квартали в Помпей, винопроизводството в Галия и възпроизвежда химическия състав на парфюми от Древна Гърция. 

Лувърът предоставя за изложбата амфори, коркови тапи, маслени лампи и вази за парфюми, както и преси за вино. Показани са макети и на винарски изби и транспортни кораби.  

Парфюмите, които са използвани за козметика, масажи, медицински процедури,  дълго време са оставали загадка. Известни са рецепти, например от гръцкия лекар и фармаколог от I век Диоскорид. "Но всичко това беше малко абстрактно", казва кураторът на изложбата,

Групата Laibach идва отново в България догодина с нов спектакъл – на 6 март в залата на „Пиротска“ 5, съобщават организаторите от DS Music.

Събитието е част от турнето Opus Day Revisited Tour.

„След  страхотния концерт от турнето The Coming Race Tour 2022, Laibach пристига с изцяло ново шоу, което обаче се връща към сензационния им първи албум Opus Dei. За почитателите на групата е ясно, че Revisited подсказва майсторска преработка на музиката и че както винаги при великите словенци ще има изненада във всичко. Феновете може да очакват не само нови аранжименти, но и невиждана провокация във визията, светлините и специалните ефекти“, коментират организаторите.

По думите им, както винаги, концертът ще бъде дълъг и с характерното за груп

Три фестивала, музикална програма и световни премиери предстоят на сцените в „Топлоцентрала“, съобщават от екипа на регионалния център за съвременно изкуство. 

„Цирколюция! Мини арт фест 13“, 14-и „АСТ – фестивал за свободен театър“ и кино-литературния „Синелибри“ са фестивалите, които се срещат на една локация

Музикалната програма на 3 октомври представя проекта на Любомир Брашненков и Ангел Додов - Saturated Pixels.

Артистите експериментират с електронен звук и акустични инструменти на фона на впечатляващи визии и преливащи се картини на художниците Спартак Йорданов и Ралица Тонева. Същия ден е концертът „Септет“ – уникална комбинация между барокова и джаз музика, из

Спектакълът „Критична маса” гостува за първи път във Варна. Той ще бъде представен в алтернативното младежко пространство „Хале 3“ тази вечер, съобщават организаторите. 

Това е режисьорски дебют на хореографката Силвия Чернева. След премиерата си през май 2023 г., спектакълът се превръща в част от репертоара на РЦСИ „Топлоцентрала”. Селектиран е за Фестивалa за свободен театър (АСТ) и „Антистатик” и е номиниран за награда „Импулс” в категориите за оригинална хореография и продукция на годината. 

В представлението изпълнителите висят във въздуха. В това положение те трябва едновременно да държат масата си да не падне и да вечерят от нея. През темата за летенето, висенето, освобождаването от гравитация, авторката разглежда връзките между свобода и риск, лично и общо, малките конфликти на ежедневието с

Това каза в интервю контрабасистът Васил Хаджигрудев, който представи премиерно във Варна своя авторски албум „Секстет“. По думите му това е мнение и на негови колеги, професионални музиканти, които са споделяли, че също разчитат не на вдъхновението, а на работата. 

Албумът „Секстет“ е записан през 2021 г. заедно с музикантите Росен Захариев - тромпет, Арнау Гарофе - тенор саксофон, Димитър Льолев - алт саксофон, Владислав Мичев - тромбон, тромпет, бас и Борислав Петров - барабани. Всички композиции и аранжименти са на Хаджигрудев. Във Варна в състава на алт саксофон свири Иван Йорданов. 

По думите на автора албумът се разпространява във всички платформи в интернет. Премиерата се е забавила заради КОВИД пандемията и други обстоятелства. Благодарение на поканата на организатора на фестивала Varna jazz days Нейко Бодуров, най-после „Секстет“ е представен пред публика. В момента Хаджигрудев организира и други концерти със същия състав за догодина и се надява отново да гостуват и в крайморския град.   

Според него комуникацията на джаз музиката с публиката е лесна, а има и доста фестивали в България в последните години, които събират многобройна публика. Той е свирил и на световни сцени и каза, че отношението на зрителите е еднакво навсякъде, защото изкуството влияе по един и същ начин на хората в Лондон и в Търговище. В Пловдив и София джаз музика се слуша повече през есента и зимата, когато е уютно да си в клуб, а летният сезон е свързан с концерти и фестивали на открито, добави той. 

Музикантът сподели, че му предстоят записи на албум и видеа с дуото му с гъдуларката Христина Белева, както и още концерти със „Секстет“. Очакват го и пътувания в Румъния и Италия, които очаква с нетърпение. Каза още, че ще се радва музиката му да бъде използвана за филм, но това не зависи от него.

България ще направи всичко, което е необходимо, за да запази "Старинен град Несебър" в Списъка на световното наследство на ЮНЕСКО. Това заяви служебният министър на туризма Евтим Милошев по време на срещата си с помощник-генералния директор за култура на ЮНЕСКО Ернесто Отоне в централата на международната организация в Париж, съобщиха от ресорното министерство.

Милошев подчерта, че страната ни работи по изпълнението на препоръките на Комитета за световно наследство с оглед на запазването на статута "Старинен град Несебър" в Списъка на световното наследство. На срещата присъстваха още Ирина Кае, директор на отдела за културно наследство и Франсоаз Оберт, съветник по културните политики в организацията, а от българска страна - Радка Балабанова-Рулева, посланик на България във Франция, и Искра Ангелова, заместник-постоянен представител на България към ЮНЕСКО.

Министърът бла

В Регионалната библиотека „Пейо Яворов“ в Бургас поетът, писател и музикант Петър Вангелов представи своето творчество с подбрана социална и любовна поезия, съчетана с класическа музика.

Концерт-рециталът е озаглавен по едноименната книга на автора „Страници от дневника на новия век“.

„Както всеки поет отразява художествено реалността, така и аз искам да отразя всички реални събития с поезия. Продължавам да ги отразявам, но това, което си мечтая в 21-ви век, е да спрат насилието и мъките, и този век да започне с усмивка, мир и разбирателство. През миналия век се молехме новото столетие да започне с хармонична радост и любов. Така си го мечтаехме, защото имаше духовни учители, които го предрекоха още от началото на 20-и век“, каза Вангелов.

Поетът представи 14 от своите стихотворения, сред които „Социална поезия“,

Спектакълът Дабъ дешил ине“ на режисьора Теди Москов ще бъде представен пред самоковската публика в понеделник, 9 септември.

Самоковци ще го гледат в салона на читалище - паметник „Отец Паисий - 1859“, казаха от екипа на културната институция. Това е първото представление от новия творчески сезон на читалището.

Както информирахме, историята е написана от Теди Москов специално за театъра в Шумен, в автентичния му сатиричен стил. Текстът е заигравка с „Да бъдеш или не” - заглавие на филмова комедия на големия американски режисьор и актьор от германски произход Ернст Любич. Филмът на Любич вдъхновява Теди Москов да го преработи за театър и резултатът е повече от впечатляващ.

„Спектакълът е лудешка история за предотвратяването на един от най-големите световни конфликти. Това се случва благодарение на трогателните усилия не на вое

На 18 октомври е българската премиера на „Баща на годината“ с Майкъл Кийтън и Мила Кунис, съобщават от bTV Studios.

Режисьор и сценарист е Хейли Майерс-Шайър.

Животът на Анди Гудрич (Майкъл Кийтън) се преобръща из основи, когато съпругата му и майка на деветгодишните им близнаци влиза в рехабилитационна клиника за 90 дни, оставяйки го сам с малките им деца. Внезапно озовал се в света на модерното родителство, Гудрич се обръща за помощ към дъщеря си от първия си брак, Грейс (Мила Кунис), и постепенно започва да се превръща в бащата, който Грейс никога не е имала.

Участват още Кармен Егого, Пурна Джаганатан, Лаура Бенанти, Кевин Полак, Майкъл Ури, Вивиен Лира Блеър.